Logo Borkowice Gmina

News

News zdjęcie id 402

Program regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie

03.07.2019

Od 15 lipca 2019 r. rolnicy będą mogli składać wnioski do Okręgowych Stacji Chemiczno– Rolniczych w ramach Ogólnopolskiego programu regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie

1 lipca 2019 roku w Ministerstwie Środowiska odbyła się wspólna konferencja prasowa Ministra Środowiska Henryka Kowalczyka i Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego, która dotyczyła realizacji Ogólnopolskiego programu regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie. W konferencji udział wzięły również Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie Anna Król oraz Wiceprezes WFOŚiGW w Warszawie Kamila Mokrzycka.

Program wapnowania gleb realizowany będzie w latach 2019-2023, a na jego budżet przeznaczonych zostało ponad 300 mln zł. Podstawowym celem tego programu jest wsparcie działań regeneracyjnych gleb zakwaszonych w wyniku oddziaływania czynników antropogenicznych.

-Cieszę się, że współpraca pomiędzy Ministerstwem Środowiska, a Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi układa się wzorowo. To nasza kolejna dobra inicjatywa wsparcia dla rolników. Dzięki wspólnej pracy możemy podnieść poziom rozwoju wsi - powiedział minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Na realizacji tego przedsięwzięcia skorzysta także środowisko, ponieważ niewątpliwie poprawi się jakość gleb rolniczych – dodał minister Kowalczyk.

Podczas konferencji zostały podpisane porozumienia pomiędzy wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej, a Krajową Stacją Chemiczno- Rolniczą w Warszawie dotyczące współpracy przy realizacji programu. Z ramienia Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie porozumienie podpisała Prezes Zarządu Anna Król .

Dzięki podpisanemu porozumieniu pomiędzy wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej, a Krajową Stacją Chemiczno-Rolniczą w Warszawie zostanie uproszczony system składania wniosków i przyznania dofinansowania dla rolników – mówił minister Jan Krzysztof Ardanowski.

O wsparcie będą mogli ubiegać się rolnicy, którzy posiadają gospodarstwa rolne o powierzchni do 75 ha (pH gleby poniżej lub równe 5,5). Dofinansowanie do zakupu wapna udzielane będzie, w ramach pomocy de minimis, na realizację przedsięwzięć skutkujących poprawą jakości środowiska, co zostanie potwierdzone opinią właściwej miejscowo Okręgowej Stacji Chemiczno–Rolniczej (OSCh-R). Z pomocy finansowej będą mogły skorzystać te gospodarstwa, które mają aktualne badania gleby. Badanie odczynu gleby należy wykonać raz na cztery lata, a próbkę pobiera się z powierzchni nie większej niż 4 ha.

Wysokość dofinasowania w formie dotacji do zakupu wapna będzie zależała od wielkości gospodarstwa, a kwota dofinansowania przedsięwzięcia wynosić będzie odpowiednio:

  • do 300 zł/t czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz CaO+MgO) dla gospodarstw o powierzchni nie przekraczającej 25 ha użytków rolnych,
  • do 200 zł/t czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz CaO+MgO) dla gospodarstw o powierzchni powyżej 25 ha, ale nie przekraczającej 50 ha użytków rolnych,
  • do 100 zł/t czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz CaO+MgO) dla gospodarstw o powierzchni powyżej 50 ha, ale nie przekraczającej 75 ha użytków rolnych.

Do kosztów kwalifikowanych zaliczać się będą koszty zakupu:

  • wapna nawozowego odpowiadającego typom wapna nawozowego, określonego w załączniku nr 6 do rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 8 września 2010 r. w sprawie sposobu pakowania nawozów mineralnych, umieszczania informacji o składnikach nawozowych na tych opakowaniach, sposobu badania nawozów mineralnych oraz typów wapna nawozowego (Dz.U. Nr 183, poz. 1229),
  • środka wapnującego, o którym mowa w przepisach rozporządzenia (WE) nr 2003/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 13 października 2003 r. w sprawie nawozów.

Okres kwalifikowalności kosztów – od 1 czerwca 2019 r. do 31 października 2023 r.

Nabór wniosków w ramach programu w regionalnych stacjach rozpoczyna się 15 lipca

Wnioski będzie można składać w Okręgowych Stacjach Chemiczno
– Rolniczych, gdzie każdy uprawniony uzyska wszelką pomoc w ich wypełnieniu.

Wnioski wraz z wymaganymi załącznikami tj.:

  1. Opinia OSChR o zalecanej dawce CaO lub CaO+MgO;
  2. Faktura (oryginał) za wapno nawozowe lub środki wapnujące;
  3. Wypełnione formularze dotyczące pomocy de minimis w rolnictwie

należy składać od 15.07.2019 r. do 31.12.2019 r. do właściwej miejscowo Okręgowej Stacji Chemiczno- Rolniczej. W województwie mazowieckim do:

  1. Okręgowej Stacji Chemiczno- Rolniczej w Warszawie, ul. Żółkiewskiego 17,
    05-075 Warszawa-Wesoła.
  2. Okręgowej Stacji Chemiczno- Rolniczej w Kielcach, ul. Wapiennikowa 21,
    25-112 Kielce.
  3. Okręgowej Stacji Chemiczno- Rolniczej w Łodzi, ul. Zbocze 16a, 92-003 Łódź.
  4. Okręgowej Stacji Chemiczno- Rolniczej w Lublinie, ul. Sławinkowska 5, 20-810 Lublin

Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie: 22 504 41 00 wew. 169.

Wójt gminy zaprasza

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

sierpień 2023
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.